Strefa wejściowa do budynku służby zdrowia odgrywa kluczową rolę, stanowiąc wizytówkę placówki. To pierwsze wrażenie, jakie odwiedzający zyskują na temat służby zdrowia. Dlatego w projektowaniu modernizacji tej części budynku skupiono się na funkcjonalności, estetyce i komforcie. Jest to przestrzeń przyjazna zarówno pacjentom, jak i pracownikom. Głównym celem funkcjonalnym jest zapewnienie sprawnej obsługi i wywołanie pozytywnych emocji, które wzmacniają pozycję obiektu w percepcji pacjentów.
W kontekście nowoczesnej architektury i funkcjonalności strefy wejściowej, na etapie projektowania zwrócono uwagę na kilka aspektów:
- Minimalizm i ascetyzm to klucze do nowoczesnych aranżacji, które celebrują prostotę, niekomplikowane wzornictwo i elegancję. Geometryczne kształty i odcienie szarości zostały wybrane, aby dodać przestrzeni charakteru i estetycznego wyglądu.
- Oświetlenie: Aby zapewnić odpowiednie oświetlenie na stanowiskach obsługi pacjenta i jednocześnie spełnić wymogi oszczędności energii, zastosowano oprawy z diodami LED wyposażone w paraboliczny raster PAR.
- Izolacja akustyczna: Ponieważ strefa wejściowa jest częścią większej konstrukcji, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego komfortu akustycznego dla pacjentów i personelu. Poprawę chłonności akustycznej uzyskano dzięki zastosowaniu sufitów akustycznych i akustycznych okładzin ściennych.
- Zieleń: W nowoczesnych przestrzeniach warto tworzyć kontrast między projektowanymi elementami a zielenią. Rośliny w doniczkach mogą stanowić interesujący element dekoracyjny wnętrza.
Dostępność dla osób niepełnosprawnych jest kluczowym elementem podczas projektowania modernizacji strefy wejściowej. Oto kilka podstawowych zasad dotyczących dostępności:
- Ruch: Została zapewniona dostępność e dla osób na wózkach inwalidzkich lub z innymi ograniczeniami ruchowymi na ciągu komunikacyjnym oraz obsługi przy ladzie recepcyjnej.
- Widzenie: Zapewniono właściwe oświetlenie oraz czytelne oznakowanie dla osób niewidomych lub słabowidzących.
- Słuch: zapewniono odpowiednią chłonność akustyczną, aby poprawić warunki odbioru mowy.